Odunluk, Liman Cd. 17C, 16610 Nilüfer/Bursa

zirkonyum kaplamalar

Zirkonyum, estetik beklentinin yanı sıra fiziksel dayanıklılığın da ön planda olduğu vakalarda tercih edilen bir materyaldir. Harabiyet seviyesinin ileri olduğu vakalarda, eksik diş varlığında veya diş sıkma rahatsızlığının görüldüğü vakalarda kullanımı uygundur. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte zirkonyum kaplamalar ile elde edilebilen estetik sonuçlarda da oldukça gelişim görülmüştür. Birçok markanın sunduğu ileri derecede ışık geçirgenliğine sahip zirkonyum kaplama materyalleri ile gülüş tasarımı uygulamak mümkündür. Bu tedavide bir diğer avantaj kişilerin doğal diş görünümü elde etmeleridir. Bireylerin kendi dişlerinin renklerine uygun renkler uygulanan kaplamalar sayesinde diş yapısında oluşabilecek yapaylıktan kaçınılmış olunmaktadır.

Zirkonyum kaplamalar ile yaprak porselen tedavisini karıştırmamak gerekir. Yaprak porselen yani laminate veneer tedavisinde dişin sadece yanak ve dudağa bakan kısmında aşındırma yapılırken zirkonyum kaplamalarda dişi çevresel bir şekilde aşındırmak gerekir.

zirkonyum kaplamalar

Zirkonyum kaplama yapabilmek için dişlere lokal anestezi uygulaması gereklidir. Anestezi uygulandıktan sonra diş çevresel bir şekilde aşındırılır. Ölçü alınır. Alınan ölçü laboratuvara yollanır. Bu sırada hastaya geçici kaplamalar yapılır. Bu sayede hasta tedavi süresince dişsiz kalmaz ve günlük hayatına devam edebilmektedir. Laboratuvarda gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra provalar yapılır. Provalarda hasta ve hekim memnun olana kadar değişiklikler yapılabilir. Bunun amacı bireylerin yüz ve çene hatlarına uygun tasarımın yapılabilmesidir.En son halini alan zirkonyum kaplamalar dişlerin üzerine yapıştırılır. Tedavi tamamlanır.Tedavi tamamlandıktan sonra bireylerin diş kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir.doğal görünüm elde edilen bu tedavide öncesinde ana dişlerin kontrolleri yapılarak tedavi gerektiren durumlarda önceden tedavi edilmelidir.

Zirkonyum kaplamaların çevre dokularla (diş eti) biyo uyumluluğu oldukça yüksektir. Bu sayede implant üzeri protezlerde de sıkça tercih edilir.Tedaviler hakkında detaylı bilgi için blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Parlatma işlemi sonrası yüzey pürüzlülüğü en az olan dental materyal şu an için üzerine hiç porselen sürülmemiş zirkonyumdur.  Doğru laboratuvar işlemleri sonucunda sadece ön dişlerde değil arka dişlerde de implant üzeri protez materyali olarak altın standart, zirkonyum kaplamalardır.Bu sayede dişlerde doğal görünüm elde edilmektedir.Hastalarımızın tedavi süreçleri hakkında detaylı bilgi için İnstagram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

0224 453 00 99