Odunluk, Liman Cd. 17C, 16610 Nilüfer/Bursa

Dental İmplant Nedir?

Dental implant tedavisi kaybedilen dişlerin yerlerine diş kökünü taklit eden titanyum (son yıllarda zirkonyum da kullanılmaktadır.) vidalardır. Dental implantların tedavideki fonksiyonu; yapılacak olan protezler için diş kökü gibi ayak olması ya da protezi desteklemesidir. Dental implantlar biyouyumlu (çevre dokulara zarar vermeyen) materyallerden imal edilmektedir. Birçok markaya bugün Türkiye diş hekimliği piyasasında rahatlıkla ulaşılabilir. Marka seçiminde en önemli kriter hekimin tecrübesidir. Diş hekimi bu markaya karar verirken ilerleyen dönemlerde de firmayla irtibata geçip malzeme tedariği konusunda destek alması gerektiğini göz ardı etmemelidir. Bu sebeple birçok marka arasından piyasa güvenilirliği daha fazla olan markalar hekimler ve hastalar tarafından tercih edilir.

Dental implant tedavisi ise dental implantların kemik içerisine yerleştirilmesidir.

Dental implant tedavisinin başarısı multifaktöriyel olup başlıcaları şunlardır:

  • Ameliyatın steril koşullarda gerçekleştirilmesi
  • Kemik kalitesi
  • Sigara kullanımı
  • Dental implant uygulanacak sahanın enfeksiyondan tümüyle arındırılmış olması
  • Hekimin ameliyat sırasındaki manipülasyonu ve becerisi
  • Post operatif dönemde ağız hijyeni
  • Hastanın sistemik ve medikal durumu
  • Seçilen implant markasının yüzey özellikleri ve anatomisidir

Dental İmplantlar Kimlere Uygulanabilir?

Dental implantlar diş eksikliği olan her hasta için tedavi ihtiyacıdır. Fakat göz ardı edilmemesi gereken hasta ve hekim kaynaklı pek çok kriter vardır. Hastanın sahip olduğu kemik yoğunluğu ve miktarı, sistemik hastalıklar, kullandığı ilaçlar ya da psikolojik durumu dental implant tedavisinin başarısını etkiler. Diş hekimi gereken tıbbi bilgiye ve mesleki tecrübeye sahip ise istisna durumlar hariç her hastada dental implant tedavisi uygulanabilir.

Dental implant markaları nelerdir?

Dental implantların bir kısmı ülkemizde üretilse de birçoğu yurt dışından ithal edilmektedir. Dünyada binlerce farklı dental implant markası vardır. Ülkemizde ise daha yaygın olarak tercih edilenler alman kore ve amerikan malı dental implantlardır. Ayrıca İsviçre, Brezilya ve İsrail’den de ülkemize ithal edilen dental implantlar vardır. Bunlara örnek olarak İsviçre malı olan straumann alman malı olan bego ve medentika, kore malı olan osstem , israilmalı olan zimmer ve daha onlarcası yazılabilir.

Dental implant markası seçimi

Dental implant seçiminde önemli olan kriter diş hekiminin yapmaya daha alışık olduğu ve güvenli bulduğu markanın seçimidir. Çünkü dental implantın sağ kalım ve başarı oranlarını en çok etkileyen faktör diş hekiminin operasyon sırasındaki başarısıdır. Diğer faktörler arasında hastanın genel sağlık durumu ve ağız hijyeni sayılabilir.

Bazı dental implant markaları daha uzun süredir sektörde bulunmaktadır.  Bu markaların ar-ge ye daha fazla yatırım yapması sebebiyle üzerlerine yapılan literatüre girmiş bilimsel çalışma sayısı da daha fazladır. Diş hekimi tedavisi süresince tercih edeceği dental implant markasının güvenilirliğine literatür taraması yaparak ve kendi gözlemlerine göre karar verir. 

Dental İmplant Tedavisi

Dental implantların ömrü ne kadardır?            

Dental implantların ömrü bir çok kritere bağlıdır. Hastaya bağlı olanları en başta sigara kullanımı kişisel bakım ve sistemik sağlık durumu olarak değerlendirilebilir. Operasyon sırasında ise kullanılan implantın markası yapan hekimin bilgi ve deneyimi dental implantların ömrü için belirleyici rol oynamaktadır. Bunların hepsinin ideal olduğu durumlarda dental implantların kaybedilmesi için bir sebep yoktur.

Dental implant başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

Dental implant tedavisinin başarısı pek çok farklı kriterle ilişkilidir. Bu faktörlerii ki sınıfta inceleyecek olursak, birincisi hekime bağlı olan kriterlerdir. Diş hekimi tedavi öncesi elindeki verileri en doğru şekilde analiz etmelidir. Diş hekiminin doğru tedavi planıyla yola çıkması gerekmektedir. Bu sebeple dental implant tedavisi öncesinde radyolojik ve ağız içi muayene eksiksiz yapılmalıdır. Diş hekimi, hastanın medikal anamnezini göz ardı etmemelidir. Diş hekimi tedavi öncesi hastanın genel sağlık durumunu gerekirse hastanın doktoruyla konsülte etmelidir. Hastanın ağız hijyeni yükseltilmeli ve ağız florasındaki patojen organizmalar elimine edilmelidir. Operasyon öncesi hastanın kemik kalitesi ve ebatlarına göre dental implantın boy ve çapına karar verilir. Bu karar operasyon sırasında diş hekimi tarafından değiştirilebilir.

Faktörlerden ikincisi ise hastaya bağlı faktörlerdir.Hastan idame sürecinde diş hekimin tavsiyelerine uymalıdır.Ağız hijyene maksimum özen göstermelidir. Değiştirmesi gereken kötü alışkanları varsa bu süreçte geride bırakmalıdır.

İmplantlar hakkında daha fazla bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dental İmplant Fiyatları?

Dental implant fiyatları ithal ya da yerli olmasına göre ciddi değişkenlik gösterebilir. Piyasada sayıca oldukça fazla implant markası bulunmaktadır. En çok tercih edilen markalar olarak straumann, bego, medentika, Nobel, MIS ve diğer yerli markalar sayılabilir. Kararı diş hekiminin tedavi planı belirler.

Hastalarımızın tadevi süreçleri hakkında detaylı bilgi için İnstagram hesabımızı ziyaret edebilirsiniz.

0224 453 00 99