Odunluk, Liman Cd. 17C, 16610 Nilüfer/Bursa

 

Bursa Gülüş Tasarımı sayesinde gülümsemenin hayatımızdaki yeri daha önemli bir yer almaktadır. Kişinin özgürce gülümsemesi stres hormonunu azaltır. Stres hormunun azalması ise; kalp krizini riskini azaltır, büyüme hormonunu stimüle eder ve hatta kan akışını dahi düzene sokar. Kişinin gülüşünü, fiziksel olarak kötü göründüğü düşüncesi ile gülüşünü sınırlamaya çalışması önemli bir sorundur. Ama bu sorun beraberinde bir çözümü getirir.

Tasarım kişiye özel olarak yapılır. Estetik amaçlar güden fakat tedavi sırasında fonksiyonun göz ardı edilmemesi gereken bir diş tedavisidir. Başarılı bir gülüş tasarımı özgürce gülebilmenize yardımcı olur. Özgürce gülebilmek ise sizin sosyal hayatınızda daha rahat davranabilmenizi sağlar. Ayrıca gülümsemenin bilimsel olarak ispatlanmış bir çok faydası da vardır. Kişiye özel gülüş tasarımı, bu faydaları elde edebilmenize yardımcı olur.

Gülüş tasarımı nedir?

Tasarımın uygulaması ideal estetik oranlar (altın oran) gözetilerek kişiye özel tasarım yapılmasıdır. Burada unutulmaması gereken bu tedavi kişiye özeldir ve her hasta için farklılık gösterir. Yüz oranları, göz rengi, cilt rengi, yaş, kişisel beklentiler, sosyal konum gülüş tasarımı için belirleyici etkenlerdir. Bu faktörlerin tamamını bir arada değerlendirip hastanın beklentisi süzgecinden geçirerek fonksiyon ve sağlığa zarar vermeden bir seçim yapmak hekimin görevidir. Doğru tasarımının inşasında önemli olan, hastanın beklentilerinin tespit edilip bunun hekime tam olarak aktarılabilmesidir.

Estetik diş hekimliğinde gözden kaçırılmaması gereken birinci kural estetik amaçlı yapılan bu tedavinin fizyolojik sınırların dışına çıkmadan fonksiyona ve çevre dokuların sağlığına zarar vermemesidir. Bu noktada hekim gerçekçi bir tedavi planı hazırlayarak hastaya zarar vermemelidir. Tedavisinin sınırlarını bilen hasta koşulların bilincinde olarak tedaviye başlamalı ve ilerleyen dönemde de idame tedavisine devam etmelidir.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Kişiye özel tasarımlar günümüzde dijital ve analog olarak iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Dijital gülüş tasarımında kişinin detaylı fotoğrafları alınarak belirli programlar aracılığıyla fotoğraf üzerinden gülüş tasarımı yapılabilir. Analog olarak ise direkt ya da indirekt olarak bir gülüş tasarımı yapılır. İndirekt olarak hastadan alınan bir silikon ya da dijital ölçü üzerinden beyaz mum tekniği uygulanarak bir model elde edilir. Takip eden randevuda bu tasarım ağıza aktarılır. Direkt yöntemde ise hastanın gülüş tasarımından beklentilerine göre hekim doğrudan ağız içerisinde dişlerin üzerine dolgu materyali ilave eder.

Bütün yöntemlerde asıl amaçlanan tedavinin limitasyonlarının tedavi başlamadan önce görülerek buna göre kişiye özel ideal gülüş tasarımının planlanmasıdır.Daha fazla detaylı bilgi için gülüş tasarım blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

gülüş tasarımı

Gülüş tasarım kalıcı mı?

Bu tedavide farklı materyaller kullanılarak yapılabilir. Kullanıla materyalin fiziksel özellikleri gülüş tasarımının ömrünü değiştirebilir. Örneğin kompozit laminlerle yapılan standart bir gülüş tasarımının ömrü porselen laminelerin ömrüne göre ortalama değerler anlamında daha kısadır çünkü materyalin aşınma direnci porselen laminenin aşınma direncine göre daha düşüktür. Bu da beraberinde yüzeyin aşınarak pürüzsüzlüğünü kaybetmesine ve renklenmesine sebep olabilir.

Bir diğer önemli faktör de kişiye özel gülüş tasarımının ömrünü kişinin ağız bakımı belirler. Düzenli kontrolleri aksatmadan yüksek oral hijyen motivasyonuna sahip hastalar için gülüş tasarımı kalıcıdır. İlerleyen dönemlerde diş eti problemleri (kanama, çekilme vs.), dişlere gelen bir travma ya da yetersiz ağız hijyenine bağlı olarak dişlerde çürüklerin görülmesi gülüş tasarımının ömrünü kısaltır.Hastalarımızın tedavi süreçleri ile ilgili detaylı bilgi için İnstagram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kişiye özel tasarım fiyatları?

Kişiye özel tasarım uygulanırken hekim farklı enstrumanlardan faydalanabilir. Bu da kişiden kişiye tedavi ücretinin değişkenlik gösterdiği anlamına gelir. Hastanın detaylı bir muayenesi fiyat bilgisi için şarttır.

(En sık olarak estetik amaçlı tercih edilen laminelerin fiyatlarına Türk Diş Hekimleri Birliğinin internet sitesinden ulaşmak mümkündür.)

0224 453 00 99