Odunluk, Liman Cd. 17C, 16610 Nilüfer/Bursa

Hamilelerde Diş Sağlığı ve Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik döneminde diş tedavilerinin yapılamayacağı yönünde pek çok şehir efsanesi mevcuttur. Ancak genel kanının aksine hamilelik döneminde neredeyse her türlü tedavi mümkündür.

Hamilelik sürecinde anne adayının vücudunda değişen hormon seviyelerine bağlı olarak birçok farklılık meydana gelebilir. Vücudun bakterilere karşılık verme şekli değişir ve vücut savunmasız hale geçebilir.

Hem savunmasız hale geçen vücut hem de değişkenlik gösteren hormon seviyeleri ağız ve diş sağlığını da etkilemektedir. Örneğin, hormonlar ve kusma gibi bazı refleksler ağız içi mukozasının değişmesine neden olur. Hormonal değişikliğe bağlı olarak diş etlerinde ödem ve kanama gözlemlenebilir. Ağız yapısındaki bu değişim diş ve diş etlerinde hassasiyet yaratabilir.

Zamanında uygulanmayan tedaviler annenin ve bebeğin sağlığı için daha büyük bir tehdit oluşturmaktadır.

Hamilelik sürecinde acil olmayan tedavilerin gebelik sonrasına ertelenmesi, acil olarak uygulanması gereken tedavilerin ise hamileliğin ikinci 3 aylık periyodunda (4,5 ve 6.aylarda) yapılması tavsiye edilmektedir.

Hamilelik döneminde düzenli olarak diş hekimine görünmek ve gerektiğinde tedavi olmak hamilelik sürecini kolaylaştırır. Olası problemlerin önüne geçilmesi annenin ve bebeğin sağlığı için son derece önemlidir.

0224 453 00 99