Odunluk, Liman Cd. 17C, 16610 Nilüfer/Bursa

Estetik Dolgu Nedir?

Estetik dolgu nedir dediğimiz de günümüzde diş estetiği insanlar için oldukça önemli hale gelmiştir. Işınla sertleştiği için ışın dolgusu ya da tıpkı kendi dişiniz gibi göründüğü için estetik dolgu olarak da adlandırılan bu dolgu parlak ve pırıltılı dişleri olmasını isteyen insanların ilk tercihidir. Bu nedenle dolgu ve kanal tedavisi yaptıran insanlar dişlerinde siyah bir şekilde görünen amalgam dolgular yerine kendi diş renklerine yakın porselen kaplamaları ya da kompozit dolguları tercih etmektedirler. Bu dolgu çeşidi arka dişlere de ön dişlere de uygulanabilir.Tedavi hakkında detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Estetik dolguEstetik Dolgu Nasıl Yapılır?

Ağrı ya da acıya sebep olmayan estetik dolgunun normal dolgudan çok farkı bulunmamaktadır. Öncelikle işe çürüğün temizlenmesiyle başlanır. Çürükler temizlenirken kompozit malzemenin bağlanabileceği alanın artırılması için dolgu kenarları yuvarlaklaştırılır.  Bu aşamadan sonra bir tur kompozit malzeme konularak bağlanabilecek bir yüzey oluşturulur. Bu kısım ışınla sertleştirildikten sonra katmanlar şeklinde malzeme konularak ışınla sertleştirme işlemine bütün diş doluncaya kadar devam edilir. Üzeri cilalanır ve doldurma işlemi tamamlanır. Bu işlemlerin sıkıntısız gerçekleştirilmesi bu işlemi yapan diş hekiminin uzmanlığı ile ilgilidir. Bu sebeple alanında çok iyi olduğu bilinen hekimlerle bu iş yapılmalı.

 

 

Estetik Dolgu Dayanıklı mıdır?

İnsanlar dolgu işleminden sonra uzun yıllar sorunsuzca dolgularını kullanmak isterler. Bu nedenle diş tedavilerinde kullanılacak malzeme konusunda hastalar estetiği mi yoksa dayanıklılığı mı seçecekleri konusunda kararsız kalırlar. Bu noktada söyleyebileceğimiz geçmiş yıllarda ki amalgam dolgu sağlamdır düşüncesi geride kalmıştır. Modern teknolojiyle beraber kompozit dolgu malzemesinin içeriği daha dayanıklı hale getirilmiştir.

Estetik DolguEstetik Dolgular Eskir mi?

Oldukça sağlam olan dolgu periyodik ağız bakımınızı yaptığınız sürece eskimeyecektir. Dişinizde herhangi bir çürüme olmadığı sürece dolgunuzu uzun yıllar sorunsuzca kullanabilirsiniz. Yani dolgunun ömrü sizin genetik yapınız ve ağız sağlığınıza ne kadar dikkat ettiğinizle alakalıdır. Ayrıca 6 aylık diş kontrolünüze gittiğinizde bu dolguların cilaları yenilenir ve bakımları yapılır. Bu sayede dolguda herhangi bir deformasyon ya da aralanma olmaz.

Estetik Dolgu Amalgam Dolgu Kadar Dirençli midir?

Amalgam dolgular içinde metaller olduğundan dolayı en az kendi dişiniz kadar dayanıklıdır.  Ama günümüzde kompozit dolgular akrilik reçine cam ya da kuvars malzemelerin birleşiminden yapıldığından dolayı hem estetik hem de amalgam dolgu kadar dirençlidir. Ayrıca dişinizin içine yığılmaz kimyasal olarak bağlanır. Yani kırılma ihtimali oldukça azdır. Parça parça dişe konulduğundan dolayı da herhangi bir sorunda bütün diş dolgusu zarar görmez.

Eski Amalgam Dolgular Yerine Estetik Dolgu Yaptırılır mı?

Genelde diş hekimleri zarar görmemiş bir dolgunun çıkarılmasını önermemektedir. Çünkü diş dolgusu çıkarılırken oluşacak kırılma dişinizde madde kaybı olmasına sebep olabilir. Yani amalgam dolgu alerjiye neden olmuyorsa çıkarılması gereksizdir. Ama siz dişinizin görüntüsünden rahatsızsanız bu noktada amalgam dolgularınızı söktürüp bunları estetik dolgular ile değiştirebilirsiniz.

Estetik Dolgu mu Daha İyidir Yoksa Porselen Kaplama mı?

Çoğu uzman eğer dişte bir çürük varsa ve amalgam dolgu istenmiyorsa sorunun çözümünde estetik dolgunun yeterli olacağını porselen kaplamanın hem uzun süreceğini hem de gereksiz olduğunu söylemektedir. Çünkü dişin mümkün olduğunca kendi yapısının korunması ağız sağlığı için önemlidir. Ama estetik dolgular ile diş yeterince dayanıklı hale getirilemeyecek kadar yıpranmışsa bu noktada amalgam dolgu yerine porselen kaplama düşünülebilir.

Hangi Durumlarda Estetik Dolgu Yapılır?

Birçok diş sorunun tedavisinde kullanılan dolgu öncelikle kırılmış ve çürümüş dişlerin tedavi edilmesi için kullanılmaktadır. Dişin rengine kolayca uydurulabildiği için diş boyu uzatma, aralık kapatma gibi gülüş tasarımı işlemlerinde de kullanılabilmektedir. Ayrıca kalıcı renk bozukluğunda da bu dolgu kullanılmaktadır.Hastalarımızın Tedavi süreci hakkında detaylı bilgi için İnstagram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

0224 453 00 99