Odunluk, Liman Cd. 17C, 16610 Nilüfer/Bursa

All on four implant Bursa

All on four implant nedir?

Bursa implant tedavisi son yıllarda popülerliğini arttıran bir tedavi yöntemi olmuştur. Diş kökünü taklit eden implant ve üzerine yapılacak olan protez uygulaması ile dişsiz hastalar hem fonksiyon hem de estetik olarak güzel bir gülüşe sahip olmaktadır.

Tamamen dişsiz bir çeneye yapılacak olan implant sayısı ise hastalar tarafından merak edilen bir konudur. Minimum 4 adet implantla geliştirilen ‘all on four’ konsepti dişsiz çeneye bir çözüm yolu sunmaktadır.

All on four konseptli implant tedavisi, diğer implant tedavilerine alternatif olarak daha ekonomik olması, açılı yerleştirilen implantlar sayesinde çene kemiğinin daha sağlam olan yerlerinden destek alınması ve bazı anatomik yapılara zarar vermekten kaçınması gibi avantajlara sahiptir.

 

All on four implant tedavisinin özellikleri nelerdir?

All on four konseptli implant tedavisi sıradan bir implant tedavisine benzerlik göstermektedir. Tam dişsiz bir çeneye uygulanan all on four konsepti, 2 adet ön bölgeye 2 adet de açılı olacak şekilde arka bölgeye konulan implantları kapsamaktadır. Sonrasında üzerine yapılacak olan protez uygulaması ile de tam dişsizlik sorunu ortadan kaldırılmaktadır.

All on four implant tekniği kimlere uygulanabilir?

İmplant tedavisinin yapılabilmesi için 18 yaşını doldurmak gereklidir.Bunun sebebi bireyin büyüme-gelişme dönemini tamamlamasını,kemik oluşumunun bitmesini beklemektir.

Baş ve boyun bölgesine radyoterapi uygulanmış bireylerde çene kemiği zayıflayacağından implant yerleşimi için sağlam bir kemik dokusu bulunmaz ve implant stabilitesi sağlanamamış olur.

Sigara kullanımı ağız içindeki yara iyileşmesini baskıladığından ve implant başarısını düşürdüğünden sigara kullanımı çok fazla olan bireylere implant önerilmez ya da sigarayı bırakmaları tavsiye edilerek implant uygulanabileceği söylenir.

Diyabet, yüksek tansiyon, hemofili,otoimmün hastalık gibi sistemik hastalıkları bulunan ve bifosfonat, kortikosteroid veya immun sistemi baskılayıcı ilaç kullanan bireylerde takipte oldukları bölümlerin doktorları tarafından onay verilmediği sürece implant tedavisi uygulanamaz.

Bu maddelerin dışında kalan tüm hasta gruplarına implant tedavisi ve all on four konseptli implant tedavisi uygulanabilir.

All on four tedavisinin aşamaları nelerdir?

All on four tedavisi uzmanlık gerektiren bir tedavi konusudur. Alanında uzman olan çene cerrahı eşliğinde uygulanması gerekmektedir. Tedavi süreci detaylı bir muayene ve radyolojik inceleme ile başlar. Ardından hekim tarafından planlanan all on four tedavisi önce işlem sırasında ağrı olmaması için hastaya yapılacak olan anestezi ile başlar. Sonrasında hekim çene kemiğinin durumunu değerlendirerek implantları olması gerektiği pozisyonlarına getirerek dikiş atar ve işlem tamamlanır.

All on four  tedavisi sonrası ağrım olacak mı?

Tüm bu işlemler lokal anestezi altında olacağı içi hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmez. İşlem sonrasında ise hekim tarafından reçete edilen ilaçların düzenli kullanımı ile oluşabilecek ağrı durumu minimalize edilecektir.

All on four tedavi süreci nasıldır?

All on four implant tedavisinden 1 hafta sonra dikişler alınır. Daha sonrasında ise uygulanan implantların çene kemiğine uyum göstererek kemiğe osseointegrasyonu(kaynaması) beklenir. Bu süre ortalama olarak 3 aydır. Bazı durumlarda hekim bu sürenin arttırılmasının uygun olduğunu düşünebilir. Ortalama 3 ay olan bekleme süreci tamamlandıktan sonra implant üstü yapılacak olan protez safhasına geçilir. Yapılacak olan protez için önce ağız içerisinden bir ölçü alınır. Daha sonrasında bitim aşamasına gelmeden önce ara provalarla nihai protezin uyumu kontrol edilir. Prova aşaması tamamlanan protez bitim safhası için donanımlı teknisyenler tarafından üretime alınır. Üretimi tamamlanan protez hastaya yapılan implantlara entegre edilerek tüm tedavi süreci tamamlanmış olur.

All on four işlemi sonrası beslenmem nasıl olacak?

Tüm cerrahi işlemlerde dikkat edilmesi gerektiği gibi all on four implant tedavisi sonrasında da hastanın beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. İmplant uygulamasını takip eden ilk günlerde soğuğa yakın ılık ve tanecikli olmayan yiyecek ve içecekler tüketilmelidir. Protez kısmı tamamlanana kadar sert gıda tüketiminden kaçınılmalıdır. Yapılan implantların çene kemiğine osseointegrasyonunun (kaynamasının) bir an önce tamamlanabilmesi adına bağışıklığı yüksek tutan gıdalar tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

All on four işlemi başarılı bir prosedür müdür?

Yapılan bir araştırmaya göre düzenli hekim kontrollerini aksatmayan ve ağız hijyenine önem veren bireylerde all on four tedavisinin ömür boyu sorunsuz bir şekilde kullanıldığı gösterilmiştir.

0224 453 00 99